Hafif Dolgu Kör Kalıpları

ABS Kör Kalıp Nedir?

ABS Dolgu Kör Kalıpları, geri dönüşümlü plastikten imal edilen tek kullanımlık beton kalıplarıdır. Her türlü yapıda 300 cm’ye kadar betonarme yükseltilmiş döşemeler oluşturulmasını ve böylece hafif, hızlı, kolay ve ekonomik bir şekilde dolgu yapılmasını sağlarlar.

ABS Kör Kalıpları her türlü hafif dolgu uygulaması için kullanılabilir. Bazı kullanım alanları; düşük döşeme dolgusu, peyzaj dolgusu, ters kiriş dolgusu, temel pabuçları arasında dolgu, otopark rampası, havuz etrafında dolgu, asansör/merdiven holü dolgusu ve subasman yapımı.Ayrıca, kör kalıplar ile oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşeme buat kapakları eklenerek modüler yükseltilmiş döşeme yerine de kullanılabilir.

Daha fazla bilgi almak için ABS Kör Kalıplar web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları

ABS Kör Kalıplarının Avantajları

En hafif dolgu

Geleneksel, malzemeli dolgulara kıyasla yapılabilecek en hafif imalattır. Yapıya dolgu yüksekliğinden bağımsız olarak sadece kaplama betonu kadar ilave ağırlık yüklenir.

Benzersiz lojistik kolaylığı

Ürünler içiçe geçecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, 100 cm’lik dolguda 50 kamyonluk dolgu malzemesi yerine 1 kamyon kör kalıp yeterlidir!

Yüksek yük taşıma

Kör kalıpların oluşturduğu yüzlerce kolon, kemer ve kubbe sayesinde oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşeme çok yüksek bir yük taşıma kapasitesine sahiptir.

İnşaat süresinde kısalma

Üst katlardaki inşaat devam ederken dolgunun yapılmasına imkan tanır, dolayısı ile ciddi anlamda inşaat süresinde kısalma sağlar.

Döşeme altı boşluğu

Oluşturulan döşeme altı boşluğundan her türlü tesisat (elektrik, mekanik vb.) geçirilebilir; ayarlanabilir ürünlerde kolonlar arasındaki net açıklık 59 cm’dir.

Hızlı ve kolay kurulum

Sabit yükseklikler 100, ayarlanabilir yükseklikler 20 m2/adam-saat hızla kurulur, herhangi bir kalifiye işgücü gerektirmez.

Rampa yapımı

Yüksekliği ayarlanabilir ürünlerde istenilen boyda kesilebilen PVC kolonlar sayesinde her türlü rampa yapılabilir.

Kesintisiz beton yüzey

Oluşturulan yüzey beton olduğu için üzerine daha sonra serbestçe her türlü zemin kaplaması yapılabilir, tuğla-gazbeton-alçıpan vb. bölme duvar oluşturulabilir.

Isı ve ses izolasyonu

Oluşturulan döşeme altı hava boşluğu ısı ve ses izolasyonu sağlar.

Radon gazı ve nem bariyeri

Toprak altında kalan kotlarda doğal havalandırma sağlanırsa radon gazını uzaklaştırır, nem ve rutubet oluşumunu engeller.

Bölme duvar yapımı

Oluşturulan beton yüzeyin üzerine direkt olarak tuğla-gazbeton-alçıpan vb. bölme duvar oluşturulabilir.

Çevresel fayda

Geri dönüşümlü malzemeden üretilen kör kalıplar, projelere LEED sertifikası puanı kazandırır.