ABS Yapı’dan 2018 deprem yönetmeliğine uygun yeni ürün: Volimax boşluklu döşeme sistemi

Yaşadığımız coğrafyanın kaçılmaz bir gerçeği olan depreme karşı 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) pek çok konuda yeni uygulamaların önünü açmış, pek çok eski alışkanlıklara da sınırlamalar getirmiştir.

Çoğu koşulda yeni yönetmeliğe en uygun döşeme tipi kirişsiz (mantar) döşemedir. Ancak mantar döşeme yapıyı ağırlaştırır. Ağırlaşan yapının tasarımı ilave elemanlar ile döngüsel olarak yapıyı daha da ağırlaştırır. Yapının zati ağırlığı arttıkça deprem kuvvetlerinin etkileri, döşemede oluşacak sehimler vb. de artar.

Ayrıca, mantar döşemenin geleneksel alternatifi “asmolen” tabir edilen tek doğrultulu dişli döşemelerin tasarımı yeni yönetmelikte pek çok kurala bağlanarak sınırlandırılmıştır. Bunun yerine “kaset” tabir edilen çift doğrultulu dişli döşemeler yapılabilir. Ancak bu tasarımda da kaset kalıp kullanılarak boşluk oluşturmak yerine özellikle konut projelerinde strafor (EPS) dolgu yapılmasının TBDY açısından yorumlanması gereklidir. Ayrıca EPS dolgular ciddi yangın riski de oluşturabilir.

ABS Yapı’nın geliştirerek Türkiye koşullarına uyarladığı “Volimax” boşluklu döşeme sistemi, mantar döşemenin performans özelliklerinden ödün vermeden döşeme plağının ağırlığını azaltan, yapının deprem performansını artıran bir sistemdir.

Boşluklu döşeme, geri dönüşümlü polipropilenden (PP) imal edilmiş “Volimax” kör kalıpların alt ve üst donatı arasına döşemenin her iki yatay doğrultuda çalışacağı şekilde yerleştirilmesi ve betonun yerinde dökülmesi ile elde edilir.

Volimax kör kalıpları geri dönüşümlü polipropilenden üretilirler. Kör kalıpların eni ve boyu standart ölçülerdedir, ama kalıpların yüksekliği yapı tasarım projesine göre ayarlanır. Kalıpların ortasındaki merkez koni beton dökümü sırasında kalıpların altına betonun girip girmediğini kontrol etmek içindir.

Volimax Tek Kullanım
Volimax Çift Kullanım

ABS Yapı Volimax boşluklu döşeme sisteminin projelerde kullanılabilmesi için ücretsiz tasarım desteği, mühendislik ve müşavirlik hizmetleri de sunmaktadır. Ayrıca, satış sonrası ABS Yapı’nın tecrübeli saha ekibi süpervizyon hizmeti vererek ürünlerin kullanılmasında yardımcı olmaktadır.

Volimax döşeme sisteminin mimari ve statik tasarım avantajlarına ilaveten çok büyük maliyet avantajı da var.

Mimari avantajların en başında hem aks açıklıklarının genişletilmesi hem de döşeme kesitinin azaltılması geliyor. Böylece sistem mimarlara daha serbest tasarımlar yapabilme imkanı sağlıyor. Çok katlı yapılarda kat yüksekliğinden kazanç elde edilebiliyor. Ayrıca kesintisiz düz bir tavan inşa edildiği için mekanik ve elektrik tesisatlarının tavandan geçirilmesi sırasında büyük kolaylık sağlanıyor. Döşemenin boşluklu yapısı katlar arasında ses izolasyonu sağlanmasına da katkı sağlıyor.

Volimax kör kalıpları her iki yatay doğrultuda kalıpların arasına beton girecek şekilde yerleştirildikleri için statik tasarım açısından döşemenin çift doğrultuda çalışmasını sağlıyorlar. Böylece rijit bir diyafram etkisi sağlanabiliyor. Döşeme içinde yaratılan boşluk beton tasarrufu sağladığı için yapının zati ağırlığının azalmasına, dolayısı ile deplasmanların azalmasına, toplamda temel yüklerinin azalmasına ve tüm bunların sonucunda deprem etkilerinin azaltılmasına büyük katkıda bulunuyor. Ayrıca betonun yerinde dökülmesi döşemenin diğer elemanlarla birlikte çalışması açısından prefabrik yapı elemanlarına kıyasla büyük fayda sağlıyor.

Yapı tasarımındaki beton ve çelik tasarrufu, ürünlerin kolay kullanımından kaynaklanan inşaat süresindeki kısalma ve ürünlerin iç içe geçmesinden kaynaklanan lojistik tasarrufu boşluklu döşeme sisteminin maliyet avantajı olarak da alternatif tasarımların önüne çıkmasını sağlıyor.

Boşluklu döşemenin modellenmesi kirişsiz tasarımına çok benziyor; standart kirişsiz döşeme tasarımına ek olarak boşluklu döşeme kesit eşdeğer mekanik özellikleri hesaplanıyor ve bu hesaplanan değerler yönetmelikteki etkin kesit rijitlikleri ile çarpılarak kullanılıyor.

Daha fazla bilgi için: https://www.volimax.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir